Milí snúbenci. Ak sa chystáte na svoj svadobný deň alebo o ňom ešte len uvažujete, urobte pre vašu spoločnú budúcnosť ešte niečo, čo váš vzťah posilní.
Dajte vašej vysnívanej svadbe ďalšie kritérium – kvalitnú prípravu.
O cirkevný sobáš treba požiadať na farskom úrade tej farnosti, do ktorej podľa bydliska patrí aspoň jeden zo snúbencov – žiadateľov, a to najmenej 3 – 6 mesiacov pred plánovaným termínom sobáša.
Tento čas je potrebný na to, aby snúbenci stihli absolvovať kurz prípravy na manželstvo, vybrať si môžu z viacerých možností – www.domanzelstva.sk (odporúčame zarezervovať si termín čím skôr v dostatočnom predstihu).
Po absolvovaní kurzu, bezprostredná príprava prebieha na fare spolu s kňazom.
Sobášiť môžeme, iba ak aspoň jeden zo snúbencov má trvalé bydlisko na území našej farnosti.
Snúbenec – žiadateľ, pokrstený v inej farnosti, vyžiada si krstný list na tej fare, kde bol pokrstený. V ňom býva uvedený dátum prvého sv. prijímania, príp. aj birmovky.
Ak niektorý zo snúbencov – žiadateľov je iného vyznania, prípadne je nepokrstený, je potrebné o tom kňaza včas informovať, aby stihol vybaviť potrebné dovolenia zo strany arcibiskupského úradu v Trnave.
Na faru si so sebou prineste tiež tlačivo spísané na matričnom úrade, budete potrebovať tiež trvalé bydlisko svedkov (úplná adresa vrátane PSČ).
Po vykonaní administratívnych náležitostí sa snúbenci zúčastnia na bezprostrednej príprave pred manželstvom so sobášiacim kňazom. Tá pozostáva zo stretnutí s týmito témami:
- Kresťanská viera a kresťanská mravnosť v rodine
- Sviatosti
- Liturgická príprava (priebeh sobášneho obradu), spísanie sobášnej zápisnice
Na jednotlivé stretnutia je potrebné vyhradiť si čas cca 90 – 120 minút, a prichádzať na stretnutia spolu.
Pre koho je kurz prípravy na manželstvo?
Tento kurz je určený pre všetky páry bezprostredne pripravujúce sa na sviatosť manželstva, ale aj pre tie, ktoré sobáš v pláne ešte nemajú, no berú tento kurz ako príležitosť pre lepšie sebapoznanie.
Aké sú výhody takejto formy prípravy na manželstvo?
Metodika kurzov je vypracovaná v rámci Pastoračného plánu Katolíckej cirkvi na Slovensku, predloženého Konferenciou biskupov Slovenska a inšpirovaná dokumentmi Pápežskej rady pre rodinu ako aj mnohými domácimi i zahraničnými materiálmi a skúsenosťami.
Na prípravu je vyhradený väčší časový priestor, čím sa zvyšuje kvalita a efektivita prípravy. Väčší časový priestor umožňuje, aby boli kurzy interaktívnejšími (väčší priestor pre dialóg a diskusiu, aktivity v pároch, individuálny prístup a poprípade nadväzovanie nových kontaktov s ďalšími snúbeneckými pármi ako aj s manželskými pármi farnosti).
Tím, ktorý stretnutia vedie je tvorený kňazom a lektorskými manželskými pármi. Na niektoré špecifické témy sú podľa možností prizývaní aj hostia, ktorí majú čo k téme povedať alebo odborníci (psychológ alebo lekár).
Klasické témy predmanželskej prípravy sú doplnené ďalšími témami zo psychológie, pedagogiky a medicíny súvisiacimi s manželstvom a rodinou. Hovorí sa o odlišnosti a vzájomnom dopĺňaní muža a ženy, o manželských krízach, sexualite, plodnosti, o výchove detí, o kresťanskom štýle v rodine.